تقليد و مرجع تقليد

 بسمه تعالي
قسمت اول :  تقليد

مقدمه:

قبل از اينکه بخواهيم مطالبي را در زمينه احکام با هم مرور کنيم بايد بدانيم که احکام چيست؟چرا بايد آنرا بياموزيم؟موارد استفاده آن براي ما چيست؟

1 احکام:به مجموعه دستوراتي گفته مي شود که مجتهدين و علما سالها با تلاش و کوشش آنها را از قرآن استخراج نموده و به صورت ساده و روان در اختيار ما قرار مي دهند.

2 همانطور که مي دانيم اگر کسي بخواهد شغلي را انتخاب کند قبل از هر چيز بايد اطلاعات مربوط به آن شغل ،محل کارش کار با دستگاههاي مورد نياز و خيلي چيزهاي ديگر را بايد ياد بگيردپس اگر مدعي هستيم که مسلمانيم بايد دين خود را بشناسيم.

3 فرض کنيد که شما مشغول نماز خواندن هستيد هواس شما پرت مي شود و شک مي کنيد که در رکعت سوم نماز هستيد يا در رکعت چهارم در اين حالت چه مي کنيد؟يا فرض کنيد که اواخر ماه مبارک رمضان است عده اي از مردم مي گويند عيد فطر فرا رسيده و عده اي مي گويند که هنوز عيد نيست و شما راه ثابت شدن اول ماه را نمي دانيد و مرجع تقليد هم نداريد در اين حالت چه مي کنيد؟

از حرفهاي بالا نتيجه مي گيريم که وظيفه هر مسلمان است که نه تنها احکام مورد نياز خود بلکه احکامي فراتر از آنرا ياد بگيرد و هر مسلمان که به سن تکليف رسيده است بايد براي خود مرجع تقليدي انتخاب کند.(توضيح:سن تکليف براي دختران 9 سال و براي پسران 15 سال است)ضمناً در ادامه مباحث به سوالاتي که در بالا مطرح شد پاسخ داده مي شود؟

تقليد:

يعني به دستور مجتهد جامع الشرائط رفتار کردن.

مرجع تقليد کيست؟

به مجتهد جامع الشرائطي گفته مي شود که مرد ،بالغ ،عاقل ،شيعه دوازده امامي ، حلال زاده ، زنده و عادل باشد و از مجتهدين عصر خودش عالم تر باشد.(نکته: منظور از عدالت اين است که قدرت نفسانيه اي بر انجام واجبات و ترک گناهان کبيره داشته باشد.)

شرايط انتخاب مرجع تقليد:

1 خود انسان يقين و يا اطمينان پيدا کند مانند اينکه انسان خود از اهل خبره باشد و بتواند مجتهد اعلم را بشناسد.

2 دو نفر عالم عادل که مي توانند مجتهد اعلم را تشخيص دهند اعلم بودن کسي را تصديق نمايند.بشرط آنکه دو نفر عالم عادل ديگر با گفته آنان مخالفت ننمايند.

3 اجتهاد و اعلم بودن شخصي به حدي شايع باشد که از شيوع و شهرت براي انسان اطمينان حاصل شود.

بدست آوردن فتواي مجتهد:

1 شنيدن از خود مجتهد

2 شنيدن از دو نفر عادل که فتواي مجتهد را نقل مي کنند و خبر دادن يک نفر عادل کفايت نمي کند مگر آنکه از قول او اطمينان حاصل شود.

  و الله العالم.......

  
نویسنده : تایماز زردچشمی ; ساعت ۱٠:۳٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٥ آذر ،۱۳۸٥
تگ ها :